Obchodní dům Máj

Za socialismu se o hodnotě stavby příliš nemluvilo, protože se ateliér SIAL dostal do nepřízně režimu a jeho členové nesměli publikovat v oficiálních architektonických časopisech. Jeden z autorů – John Eisler – emigroval na západ a Miroslav Masák měl vroubek z roku 1968, když byl místopředsedou nezávislého svazu architektů.

1.

Návrh budovy

Obchodní dům Máj navrhli architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš z libereckého ateliéru SIAL, který roku 1968 založil autor ještědské televizní věže Karel Hubáček. Autoři vytvořili dílo ve stylu high tech, který se v té době teprve začínal rozvíjet, a neofunkcionalismu. Stavbu realizovaly švédské stavební firmy SIAB a ABV Stockholm. Spolupráce se západními stavebními firmami byla v 70. letech neobvyklá, stejně jako kvalita provedení a vybavení.

2.

Stavba

Stavělo se mezi lety 1972–1975. Dům se původně jmenoval Prior 02 – číslice 02 na budově si můžete všimnout na dobových fotografiích ve směru do Národní. Poté dostal označení Máj – a to si udržel až do pádu komunismu.

3.

90. léta

Po roce 1992 se jmenoval K-Mart či Kmart podle amerického řetězce, který jej vlastnil. V roce 1996 se vlastníkem a provozovatelem obchodního domu stala společnost Tesco Stores ČR a.s., která jej provozovala pod svou obchodní značkou Tesco bez specifického názvu.

4.

Rekonstrukce

Po rekonstrukci interiérů a zavedení nové koncepce jejich uspořádání změnila společnost Tesco k 21. září 2009 značku na My, pražský Máj byl po Liberci druhým obchodním domem v Česku i ve světě, kde Tesco tuto novou koncepci a značku zavedlo.

5.

Kulturní památka

2. října 2006 byl obchodní dům prohlášen za kulturní památku.

Prodávejte v historicky ceněném pop-up storu
Pronajmout prostor